Porozmawiaj z pacjentami

Rozumiemy, że wielu pacjentów będzie miało pytania dotyczące nieinwazyjnych badań prenatalnych. Poniżej znajduje się kilka wątków, które należy wziąć pod uwagę, rozmawiając z pacjentami o dostępnych dla nich opcjach.

1

ISPD (Międzynarodowe Towarzystwo Diagnostyki Prenatalnej) przyznaje, że NIPT może być pomocny jako test przesiewowy dla kobiet z wysokim ryzykiem Trisomii 21 z odpowiednim poradnictwem genetycznym. Pozytywny wynik testu należy potwierdzić za pomocą testów

2

NSGC (Krajowe Stowarzyszenie Doradców Genetycznych) wspiera NIPT jako opcję dla pacjentów, u których uważa się, że ciąże są narażone na zwiększone ryzyko pewnych nieprawidłowości chromosomowych. Pacjenci, u których wyniki NIPT są nieprawidłowe lub którzy mają inne czynniki wskazujące na nieprawidłowość chromosomową, powinni otrzymać poradnictwo genetyczne i wziąc pod uwage procedurę standardowego potwierdzającego badaniem diagnostycznym.

3

Wyniki fałszywie dodatnie związane z tradycyjnymi badaniami przesiewowymi oznaczają, że wiele kobiet, które nie są nosicielami płodu z pozytywnym wynikiem testu, podda się inwazyjnej procedurze diagnostycznej i będzie narażone na ryzyko niepotrzebnego poronienia.

Porównanie skali wykrywalności

0,1 %

Zintegrowane badania przesiewowe

4 %

Test potrójny

7 %

Test poczwórny

10 %

Badanie przesiewowe pierwszego trymestru

9 %
4

Na rynku dostępnych jest już wiele opcji badań prenatalnych. Jednak w porównaniu z nieinwazyjnymi testami prenatalnymi (NIPT) tradycyjne metody badań przesiewowych charakteryzują się mniejszą dokładnością i wyższym odsetkiem wyników fałszywie dodatnich. Inwazyjne testy diagnostyczne, takie jak amniopunkcja lub pobieranie kosmków kosmówki (CVS) są dokładne, ale niosą 1-2% ryzyko poronienia.

Porównanie stopnia wykrywania

> 99 %
Dostępny od tygodnia 10.

Zintegrowane badania przesiewowe

< 96 %
Dostępny od tygodnia 15.

Test potrójny

< 88 %
Dostępny od tygodnia 15.

Test poczwórny

< 81 %
Dostępny od tygodnia 15.

Badanie przesiewowe pierwszego trymestru

< 80 %
Dostępny od tygodnia 10.

Chciałabyś dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci znaleźć odpowiedź na każde Twoje pytanie.

To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.